Jeg har en MF 135, 1965 modell som jeg har trøbbel med hydraulikken på. Når jeg har løftet trekkstengene opp så vil de ikke gå ned igjen? Jeg har skifta olja da den var veldig grå og stygg, men nå er den blitt veldig grå igjen. Jeg bruker Felleskjøpet sin kombiolje. Har du noen gode tips her?
Det høres ut som om kontrollventilen har satt seg eller går tregt. For å undersøke dette kan du tappe av cirka 20 liter olje fra bakakselen. Demonter sidedekselet med peilepinne og se om armen inne i traktoren går tilbake av seg selv etter at den har blitt presset fram. Den er fjærbelastet så den skal gå greit tilbake uten å lugge. Dette er en ganske vanlig feil da silen er grov, og et hårstrå kan være nok til å få ventilen til å henge seg.
Når olja blir grå eller i verste fall nesten hvit, er dette tegn på at den har blitt blandet med vann. Dette vil gi risk for rust i systemet og dårligere smøreegenskaper så du må skifte olje og rengjøre eller skifte sugesilen. Skyllet du godt med dieselolje da du skiftet olje? Det kan ha kommet med vann i olja som har vært i redskap, f.eks. tilhenger med noe sylindervolum hvor det har vært igjen olje. Når du starter opp igjen vil denne olja blandet med vann kjøres inn i traktoren igjen.
Om du finner slam av slitepartikler i bunnen av bakakselen bør du rengjøre denne.
Før du demonterer noe kjører du traktoren varm. På denne måten får du mest mulig av slammet i girkassen og bakakselen med olja. Tapp så av olja med det samme.
Det er en fordel å fylle bakakselen med litt dieselolje. Pall opp traktoren og kjør den uten belastning. Tapp også av dieselolja med en gang.
På denne måten løser du opp slammet og "skyller rent" delene, samt får fjernet vannet i olja.
Det er viktig å være forsiktig om traktoren vaskes med høytrykkvasker så ikke vannet kommer inn gjennom pustefilter o.l.
Om du ikke finner ut av det bør du kontakte en mekaniker med erfaring fra eldre MF traktorer eller nærmeste Eik Servicesenter. Det er tørre bremser på denne traktoren, så god traktor universalolje kan brukes både på motor og transmisjon.
MF Power HC pluss 10W-40 er en utmerket olje for denne traktoren.
Traktoren skal romme cirka 30 liter olje. Du kontrollerer at oljenivå er riktig med peilepinnen i pluggen i senterhuset rett bak bremsepedalen.
Halvard Hallum












Transporten av matmjøl får igjen fraktast fritt. - Ein vellukka aksjon, seier leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag.
Når høna gleder seg til en lekker mark, stiger tempen.
En av tre varer økovarar koster det samme eller mindre enn de ikke-økologiske alternativene, viser ny pristest.
Styret i Felleskjøpet Rogaland Agder (FKRA) har vedtatt å avvikle kraftfôrproduksjonen på Lagmannholmen fra 1. oktober 2012.
En leser lurer på hva han kan gjøre når giret for høg/lav og revers har låst seg i høygir. Vår traktorekspert Kjell Mangerud gir råd.