Fiat 666 DT uten hydraulikktrykk

Spørsmål

 

Jeg har en Fiat 666 DT 1983 modell med hydraulikkproblemer. Har skifta pumpa og filter framme, men det er fremdeles lite eller intet trykk. Det virker som om det er dårlig oljetilførsel. Er det flere filtre?


Svar

Fiat 666 DT var en fortsettelse på 640 og ble produsert i 1982 - 1984. Det er derfor ikke solgt så mange av denne modellen i Norge. Hydraulikkpumpa med sugefilter var montert på registeret på motoren. Pumpa leverer 34 l/min ved 2500 o/min og arbeidstrykket er 186 bar.

Da du skiftet pumpa var du vel klar over at pga. den lange sugeledningen er det spesielt viktig på denne traktoren å fylle olje i pumpa før den monteres. Dette er for å smøre lager og tannhjul og «tette» pumpa så den suger bedre. Videre bør man kjøre traktoren en tid på lågt turtall uten belastning, og noen ganger lufte ved pumpa så olja sirkulerer som den skal.

Du skriver ikke noe om utstyret du har på traktoren din, men om du har frontlaster monteres lasterventilen vanligvis på Fiat som nedenstående tegning viser. Ventilen (4) må ha sikkerhetsventil, sleider som passer lastertypen og videreføringsplugg (HPC).

16-40,2 Frontlasterventil_web

Mål trykket i plugg på trykksiden i lasterventilen (4) eller sett inn en T-kupling med manometer i ledningen til bunnen på løftesylinderen (3). Varmkjør olja og mål trykket med motoren på tomgang. Prøv å justere trykket med sikkerhetsventilen i lasterventilen. Har du riktig trykk her er pumpa og lasteren i orden. Sett manometeret i tipputtaket og gjenta målingen der.

Flere Fiat-modeller så som 350, 550, 600, 640, 666, 80, 90 og 100 serien har samme hydraulikksystem. Sugeledningen er et rør langs traktorkroppen som er skjøtt med slange og slangeklemmer. Med tiden vil slangene svelle og innsnevre strømningsåpningen for olja. Dette gjør at pumpa får for stort undertrykk (vakuum). Slangeklemmene tetter ikke lenger ordentlig så luft kommer inn i sugeledningen. Husk at luft kommer lettere inn enn olje ut, så det er ikke sikkert du ser noen lekkasje. Her er det ikke noe annet å gjøre enn å skifte alle slangene. Bruk gjerne 2 slangeklemmer som du vrir 180 grader  i forhold til hverandre for å få bedre tetning. Det er heller ikke dumt å smøre på Permatex eller annet tetningsmiddel på rørendene for å få bedre tetning. Når luft kommer inn i sugeledningen, vil pumpa ofte «skrike» og kavitasjonen som oppstår forkorter livslengden på pumpa betydelig.

Dersom du har trykk på lasteren (om du har laster) eller inn på bakakselen, kan feilen ligge i ventilsystemet på traktoren. Uten laster, kan du gjøre samme prøve som beskrevet ovenfor på sikkerhetsventilen for traktorhydraulikken (V) som sitter på trykksiden av ventilen ovenpå bakakselen. Kontroller funksjonen på både tipputtak og 3-punktløftet.

Fiat, hydraulikksystem NL_web

Som du ser av tegningen er sugefilteret det eneste filteret på disse traktorene.

En feil som er vanskelig å finne (som jeg har hørt noen har vært utsatt for) er at trustskiven på solhjulet til differensialen har gått i stykker. Delene faller da ned i olja og kan suges med olja så den delvis tetter sugerøret inne i bakakselen. Hydraulikklokket må demonteres for å finne denne og fjerne den. Differensialen må da også selvfølgelig ses over og repareres.

Nedenstående tegning viser en gjennomskjæring av traktorventilen av fabrikat Kontak.

Fiat, kontak ventil NL

Har du tilhengerbremseventil på traktoren din? Denne skal være montert som første ventil etter pumpa foran lasterventil og ventilen for traktorhydraulikken. Det har hendt at feil i bremseventilen slipper olje tilbake til bakakselen direkte så trykket forsvinner på 3-punkt og tipputtak.

18-20 Tilhengerbrems ås_web

Fiat brukte normalt Bosch tilhengerbremseventiler og monteringen av disse framgår av tegningen ovenfor (5). Demontèr returledningen fra porten merket R og se om det kommer olje når traktormotoren går og du ikke bruker bremsen. Kommer det mye olje her, bør du demontere bremseventilen og gjøre den ren da det trolig er kommet forurensinger inn i ventilen så et av stemplene har satt seg fast.

Bosch, bremseventil

Jeg har for lite opplysninger om utstyret på traktoren din og om symptomene til at jeg sikkert kan gi opplysninger om hva feilen kan være. Det er derfor du får en beskrivelse av systemet som kan være til hjelp i den videre undersøkelsen.

 

Tenk igjennom disse feilsøkingstipsene:

* Undersøk at olje kommer fram til pumpa og olja kommer ut fra selve pumpa. Demonter slangen og «spyl» olja i ei bøtte.
* Om det ikke kommer olje, må du undersøke sugeledningen etter de tipsene som er nevnt ovenfor. Undersøk også klokoplingen på registeret som driver pumpa. 
* Kommer det olje, må du undersøke trykket. Start ut fra pumpa foran første ventil og mål deg videre bakover i systemet.
* Ventilsystemet og særlig overføringsmekanismen fra løftearmene til ventilen for posisjons- og dybdekontroll er så komplisert at her bør bare en erfaren Fiat mekaniker eller A-K Maskiners serviceverksted gjøre inngrep da det trengs opplæring, spesialverktøy og verkstedshåndbok for å arbeide med dette.

Halvard Hallum

 

 

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

Leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag takka bøndene for innsatsen. Foto: Bjarne Bekkeheien Aase

Bøndene oppheva blokkaden av møllene

Transporten av matmjøl får igjen fraktast fritt. - Ein vellukka aksjon, seier leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag.

Hilleren leverte landbruksmeldinga attende til staten

- Brudd var det eneste rette

- Melaksjonen rammer bøndene selv

Slakter dyrene i protest

Feil å aksjonere mot bakerne

Traktor og teknikk

Illustrasjonsfoto: Christian Juel Jørgensen

Når giret har låst seg

En leser lurer på hva han kan gjøre når giret for høg/lav og revers har låst seg i høygir. Vår traktorekspert Kjell Mangerud gir råd.

Traktoraksjon langs E6

Problemer med stikkesylinderen på Case-graver

Hvordan manipulere LS-styreporten

Skogsmaskinførere - en utsatt arbeidsgruppe

Det spirer og gror hos Väderstad

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.