Jeg har en MF 135 1969 modell. Hvor finner jeg hydraulikk filtret? Hydraulikken virker tregt så jeg tenkte at jeg skulle bytte filteret. Det kan se ut for at det er en ganske stor jobb med demontering. Må jeg ta av hydraulikk lokket?
MF 135 har en sugesil montert sammen med pumpa. For å rengjøre eller skifte denne, må du først tappe av olja, se nedenfor. De fleste 135 er levert med stående sil s.k. Mark 2. Denne kommer du til ved å demontere det store lokket på venstre side av bakakselhuset. Vær klar over at festeskruven som går gjennom silen er låst med en ståltråd. De nyere MF-traktorene har hengende sil s.k. Mark 3. Denne kommer du til ved å demontere dekslet 7, fjerne låseklipset 9 og skru av mutter 6 som nedenstående tegning viser. Fjæra 5, skiva 4 og o-ringen 3 kan da demonteres sammen med silen 2. Vask silen i dieselolje og blås den ren med luft. Se etter at o-ringen 3 og pakningen 10 er i orden før du monterer delene igjen. Ved å se etter om din traktor har lokket på siden eller under er det lett å avgjøre hvilken type du har.

Vær klar over at det er 2 avtappingsplugger på MF 135. Den ene er under transmisjonshuset og den andre under senterhuset, se bilde.

Noen MF 135 har en ekstra pumpe for tilleggsutstyr. Om traktoren har Multi Power må denne pumpen være med. Disse traktorene har et hydraulikkfilter på venstre side i forkant av motoren, se bilde. Her må du skifte filterpatronen. Pass på at o-ringen er uskadet før du monterer det nye filteret. Enkelte traktorer med MP-pumpe har egen sugesil som er montert sammen med den andre silen. Denne må rengjøres på samme måten. De nyere MP-traktorene har en felles sugesil for begge pumpene.

Det vil alltid være forurensing og slam i bunnen av gearkasse og bakaksel. Du gjør en velgjerning om du rengjør dette på følgende måte:
Kjør traktoren varm før du tapper av oljen så mest mulig "skit" blandes i oljen og følger med oljen når du tapper av. Fyll på dieselolje og kjør traktoren opp-pallet uten belastning for å skylle ytterligere. Deretter tapper du av dieseloljen igjen, demonter og rengjør sugesilen og skift eventuelt hydraulikkfilter og monter rengjort (eller helst ny sil) og fyll på ren olje.
Eikmaskin anbefaler sin MF Super Universal olje, men du kan bruke en vanlig traktor universal olje av velkjent merke. Ifølge instruksjonsboken er oljemengden 26 l.
Halvard Hallum
Landbrukets markedsplass
Her finner du det du ikke finner andre steder.
Skadefelling av gaupe og jerv i forvaltningssonene er en direkte dårlig metode, konkluderer en rapport fra Norsk institutt for naturforskning.
Staten dobler satsen for avlingsskadde grovfôrarealer i Troms. - Det hjelper jo, sier melkebonde Andreas Steinnes i Bardu som onsdag fikk førsteslåtten begravd i snø.
Tre internasjonale finansstjerner spår mørke skygger over verdensøkonomien og amerikansk økonomi spesielt. De anbefaler investorer å putte penger i jordbrukssektoren.
Betalingsproblemer i den New Zealandske banken South Canterbury Finance har satt store deler av landbruket i fare.
Fra og med denne måneden selges JCB også gjennom Lena Maskin.