Ny blokk på en MF 135, 1974-modell

Spørsmål

Har en MF 135, 1974-modell, med Sesamatic frontlaster med hydraulisk skuffe. Den har en ventilsentral av merket TILL som skal være tysk. Jeg ønsker å bygge på denne med ytterligere en blokk (seksjon), slik at jeg får en enkelt- og to dobbeltvirkende ventilfunksjoner. Den nye funksjonen skal vesentlig brukes til å vri tuten på en snøfreser. Har du noen tips om hvor jeg kan henvende meg for å få tak i en slik ventilseksjon? Jeg har ringt rundt til de fleste Eik-senterne i Norge uten å lykkes. På forhånd takk.

Svar

Hydraulikksystemet på de eldre MF-traktorene er forskjellig fra andre traktorer. De har en ventil for kontroll av trepunktsløften med dybdekontroll innebygget i traktoren. Tipputtaket er parallellkoplet med trepunkten, så du får olje på tipputtaket etter at løftestengene er helt i topp eller avlåst.

Når du trenger utvendige ventiler for frontlaster, toppstag m.m., monteres en vendekran på toppen av girkassa. Ved å slå over denne krana, velger du om oljen skal gå til den innvendige eller utvendige ventilen.

Günter TILL er en tysk ventilfabrikk som Eikmaskin importerte ventiler fra på 1970-tallet. De produserte en type spesielt for MF med innebygget vendekran som ble montert på toppen av girkassa. Denne hadde da direkte innvendig forbindelse med trykk og returrør. Disse rørene går det ikke å komme til på utsiden. Om du har denne typen ventil, er elektrisk dobbel velgerventil enklest å montere. Se alternativ 1 nedenfor.

TILL leverte også "vanlige ventiler" for separat montering, gjerne på skjermen. Da var det nødvendig med egen vendekran på traktoren. Om du har denne typen ventil, kan du bruke alternativ 1 eller 2 nedenfor. TILL leverte den første tiden ventiler med tre samlebolter, men gikk senere over til fire for å få en mer stabil ventil. Om du får tak i en seksjon, må du se til å få den som passer til din traktor, da disse ikke går om hverandre.

Jeg kjenner ikke til noen importør av TILL-ventilene i dag.

Vær klar over at det kan være problemer med å ettermontere seksjoner på så gamle ventiler. Det ruster mellom seksjonene utenfor O-ringene, og det skal svært lite til for å få lekkasje.

1. Elektrisk dobbel velgerventil

Den enkleste måten å få et ekstra dobbeltvirkende hydrauluttak på, er å montere en elektrisk dobbel velgerventil på den dobbeltvirkende skuffefunksjonen på frontlasteren.

Den koples slik at uten strøm på magneten, kjører du frontlasteren som tidligere, og når du slår på en bryter på førerplassen, veksler ventilen over så du med skuffespaken kjører det nye uttaket, f. eks. toppstag eller snøfresertut.

2. Ny ekstra ventil 1 eller 2 sleider

Ved separat ventil montert på f. eks. skjermen, kan du alternativt montere en tilleggsventil mellom vendekrana på traktoren og TILL-ventilen. Denne nye ventilen må ha trykkvidereføring som monteres mot TILL-ventilen, og egen returport som kan kobles sammen med returen fra TILL-ventilen.

Du kan klare deg med en 1-sleiders ventil, men det er fristende å sette på en 2-sleider med en enkelt- og en dobbeltvirkende sleide. Den enkeltvirkende sleiden kan du kople til trepunktsløftet. Du kan da bruke trepunkten direkte med denne spaken uten å vri om vendekrana. Denne kjøremåten setter dybdekontrollen ut av funksjon. Når dybdekontrollen trengs, må den innvendige ventilen brukes.

MF leverte også disse traktorene med dobbelpumpe, såkalt Multipower. Om du har det, er det mulig å ta ut olje fra den ene pumpa eller kople sammen begge pumpene for å få større hastighet.

 

Med vennlig hilsen
Halvard Hallum

 

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.
Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

KJØRER OVER ROVVILTNEMDENE: - Miljøverndepartementet svekker dei regionale myndigheitene, stikk i strid med intensjonane til Stortinget, seier Åsmund Ystad. (Foto: siri Juell Rasmussen)

Kutt i gaupejakta provoserer

Miljøverndepartementet har på nytt kutta i fellingskvotane for gaupe, frå 157 til 118 dyr. Ei kraftig markering frå MD, meiner dagleg leiar i Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk, Åsmund Ystad.

Ringebu vil gi tilskudd til nydyrking og grøfting

- Nye investeringsmidler må til

Reduserte tilskudd til flisprodusenter

Splittede bønder er kjedenes drøm

Enklere modell for erstatningsberegning ved klimabetinget skade

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.