Eg har ein John Deere 2030 M (4WD), 1980-mod., som har kjørt 5 500 timar. Problemene er:
Dette er problem eg har hatt i fleire år. Eg har fått råd om å sjekke oljefilteret for transmisjon og hydraulikk. Dette er skifta til nytt, likedan er silen tatt ut og vaska. Oljenivået er litt over maks-merket.
Tidlegare har eg brukt Felleskjøpets Kombiolje. Eg fekk råd om å bytte til Felleskjøpets Spesial S olje. Då syntest problemet å vera løyst, men det varte ikkje lenge før problemet var der igjen (sjå lenker).
Mitt spørsmål blir kva som kan vera årsaka til desse problema, og kva tiltak som må til for å rette på problema. Ligg problemet i olja, ved at den ikkje er god nok? Kva med å bytte til andre oljetypar?
FK Kombiolje SAE 10W-30: http://www.fk.no/trade/productview/396896/768/
FK Spesial S: http://www.fk.no/trade/productview/396914/768/
Oppbyggingen av hydraulikksystem er det samme som Punkt A i denne artikkelen.
Du får elektrohydraulisk innkopling av firehjulsdriften i tillegg. Denne arbeider med 10 bar på samme måten som PTO-funksjonene.
Feilene du beskriver, kommer fra matekretsen (LT-pumpa). En feil her kan forstyrre HT-kretsen, mens HT-pumpefeil ikke vil påvirke LT-kretsen.
Du må få tatt en step-test og få målt deg fram til hvor feilen er. En feil kan være slitt transmisjonspumpe (LT-pumpe). Bremsene manøvreres med hydraulikkolje som fyller opp "bremseolje"-beholderen automatisk. Ved svikt i oljesirkulasjonen kan det bli for lite olje i bremsesystemet. Dette fylles da opp. Men du må lufte bremsene som på en bil, for å få bremsepedalene til å fungere igjen.
Begge oljetypene du nevner, kan brukes på John Deere. FK-kombioljen er som navnet sier, en kombinert motor-, gir- og hydraulikkolje. FK-spesial er en spesiell transmisjonsolje bare beregnet på girkasser. Begge er beregnet på våte bremser. Spesial er tynnere og har fordeler ved lave temperaturer.
På din traktor, som har gått 5 500 timer og sikkert er noe slitt, bør det egentlig være en fordel med den tykkere kombioljen.
Mvh
Halvard Hallum
Landbrukets markedsplass
Her finner du det du ikke finner andre steder.
Svineprodusentene som var så misfornøyd med Danish Crown at de valgte å danne et eget selskap og slakte grisene sine i Tyskland, leverer igjen slaktegris til danske slakterier.
Den 31. juli gjennomfører Statistisk sentralbyrå (SSB) Landbrukstelling 2010. Dette er en fulltelling der alle landets 50 000 jordbruksbedrifter er med. SSB bruker både registre og skjema for å gjennomføre undersøkelsen.
Overproduksjon gjør at norske tomater finner veien ut til det europeiske markedet.
Engasjementet rundt kraftlinja i Hardanger går svært høgt på Vestlandet denne sommaren. Fylkesordførar i Hordaland, Torill Selsvold Nyborg frå KrF, meiner lokaldemokratiet er blitt valsa ned.
Og du trodde at du at du har en fet plentraktor hjemme? Denne monsterklipperen feier over 600 dekar om dagen.