Jeg har problem med at løftearmene siger når de står oppe med og uten last. Gearolje: universal 10W-30 API GL-4. Lurer på å bytte til Spirax MA 80W API GL 4. Har dette noe hensikt? Hva annet kan jeg gjøre med siget?
Zetor 5011 har posisjonskontroll på hydraulikken. Ved kjøring med redskap koplet til løftearmene vil traktoren automatisk korrigere for siging ved å tilføre sylinderen olje og løfte den tilbake til innstilt posisjon. Har du bare problem når traktoren står stille går det kanskje å leve med det.
Den mest trolige årsaken til at løftearmene siger er at pakningene i løftesylinderen er skadet eller slitt. Vanligvis er det brukt 2 gummipakninger, men noen tar en stålring og en gummipakning. For å skifte disse må du demontere hyttegulvet og toppen av bakakselhuset. Se opp så du ikke skader det innvendige hydraulikkrøret under lokket. Når du har demontert stemplet må du se over dette og røret innvendig for skader.
Under lokket sitter det en sjokkventil som også kan være årsaken til sigingen. Denne kan testes i en prøvebenk, men prisen er ikke verre enn at det lønner seg å bytte den om du ikke har tilgang til testutstyr. Om et verksted skal gjøre jobben for deg må du regne med ca. 1 dags arbeid i tillegg til eventuelle deler.
Retningsventilen på traktoren for løftearmene er en sleideventil som kan være slitt, selv om dette ikke er så vanlig årsak. Reparasjon på ventilen er en jobb for en erfaren Zetor-mekaniker eller nærmeste Zetor-forhandler.
Importøren av Zetor anbefaler vanlig traktor universal olje av velkjent merke.
Universal 10W-30 API GL-4 er OK. Spirax er en gearolje fra Shell med gode smøreegenskaper beregnet på hypoiod bakakseler med spesielt høgt flatetrykk. Forskjellen på viskositeten på oljene er liten. Det er mye større forskjell på varm og kald olje enn de ulike typene. Dette oljevalget har derfor ingen innvirkning på ditt sigeproblem.
Halvard Hallum
Landbrukets markedsplass
Her finner du det du ikke finner andre steder.
Svineprodusentene som var så misfornøyd med Danish Crown at de valgte å danne et eget selskap og slakte grisene sine i Tyskland, leverer igjen slaktegris til danske slakterier.
Den 31. juli gjennomfører Statistisk sentralbyrå (SSB) Landbrukstelling 2010. Dette er en fulltelling der alle landets 50 000 jordbruksbedrifter er med. SSB bruker både registre og skjema for å gjennomføre undersøkelsen.
Overproduksjon gjør at norske tomater finner veien ut til det europeiske markedet.
Engasjementet rundt kraftlinja i Hardanger går svært høgt på Vestlandet denne sommaren. Fylkesordførar i Hordaland, Torill Selsvold Nyborg frå KrF, meiner lokaldemokratiet er blitt valsa ned.
Og du trodde at du at du har en fet plentraktor hjemme? Denne monsterklipperen feier over 600 dekar om dagen.