Zetor 7745 rykker i løftearmene

Spørsmål

Jeg har hydraulikkproblem på en Zetor 7745, 1990 modell. Det er det kjente problemet med «rykking» i løftearmene på 3-punkten. Armene siger også helt ned når traktoren er stoppet. Toppstaget siger ikke siden det er en egen ventil på dette. Problemet er at det ikke er likt hele tiden, av og til fungerer hydraulikken fint 1 time eller 2, så kommer rykkinga tilbake. Jeg har tatt av lokket og skiftet pakningene på stempelet i sylinderen og o-ringene på gjennomføringene, samt skiftet tetningene på hjelpesylinderen uten at dette hjalp. Har du noen ideer om hva annet dette kan være?

Svar

De eldste Zetorene i 77 serien hadde en tendens til å ha rykkete løft ved liten last 200 - 300 kg. Dette forsvant om lasten ble øket til f.eks 1000 - 1500 kg.

Under hydraulikklokket sitter en ventil som nedenstående tegningen viser. Den regulerer oljen til 3-punktløftet. De eldste Zetorene traktorene i 77 serien ble levert med en sylindrisk kon til høgre for stempelet (28), lignende (24) som sitter på venstre side av stempelet. Ved risteproblem må den høgre sylinderiske konen skiftes mot en nyere type som har 2 forskjellige diametre som vist på tegningen.

Du må ta av hydraulikklokket for å komme til ventilen.  Zetor-forhandlerene har reparasjonssett med den nye konen.

Skulle det være noe annet enn dette, er systemet så spesielt at jeg ikke vil anbefale deg å gå inn i det siden du lett kan lage nye problem. Det er da bedre å kontakte nærmeste Zetor serviceverksted.

Zetor_ill

 

Toppstag er ofte utrustet med dobbelt pilotstyrt tilbakeslagsventil (s.k. hydraullås). Dette er en seteventil som er helt tett så siging over ventilen er umulig (om ikke ventilsetene eller stempelet er skadet).

Halvard Hallum

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

Leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag takka bøndene for innsatsen. Foto: Bjarne Bekkeheien Aase

Bøndene oppheva blokkaden av møllene

Transporten av matmjøl får igjen fraktast fritt. - Ein vellukka aksjon, seier leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag.

Hilleren leverte landbruksmeldinga attende til staten

- Brudd var det eneste rette

- Melaksjonen rammer bøndene selv

Slakter dyrene i protest

Feil å aksjonere mot bakerne

Traktor og teknikk

Illustrasjonsfoto: Christian Juel Jørgensen

Når giret har låst seg

En leser lurer på hva han kan gjøre når giret for høg/lav og revers har låst seg i høygir. Vår traktorekspert Kjell Mangerud gir råd.

Traktoraksjon langs E6

Problemer med stikkesylinderen på Case-graver

Hvordan manipulere LS-styreporten

Skogsmaskinførere - en utsatt arbeidsgruppe

Det spirer og gror hos Väderstad

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.