Vi har kjøpt en MF 5455, 2005-mod., som er importert fra England og har gått 450 timer. Mitt spørsmål er: Den er oppgitt til 100 hk ISO, men vi synes den virker litt lat. Den drar ikke på høygir ved den minste motbakke. Er dette normalt? Blir den bedre når den er skikkelig innkjørt? Kan den effektmåles, er det dyrt? Vi er ellers fornøyd med den.
Blir veldig glad for svar, og for et godt svar tegner jeg ett års abonnement. Garantert!!
Jeg vet ikke hva du sammenlikner med eller hvor bratte bakkene er når du sier at traktoren er lat. Jeg vet heller ikke hva slags utstyr du har på traktoren, som lesseapparat, skuffer, redskap bak, tilhenger osv. Tyngden betyr mye når du skal vurdere dette, og sammenlikner du med en lettere traktor, blir dette feil. Effektbehovet stiger proporsjonalt med vekta. Når du vurderer dette, er det også et spørsmål om du har firehjulstrekket innkoplet. Framhjulene har normalt større periferihastighet, såkalt forspinn, og vil derfor forsøke å gi traktoren større hastighet enn bakhjulene. Har du høyt lufttrykk i framhjulene og lite i bakhjulene, øker dette forholdet. Når traktoren er bruktimportert, kan det ha vært skiftet dekkdimensjon og forholdet mellom fram- og bakhjul kan ha blitt endret. Prøv å kople ut firehjulstrekket, og se om det gjør forskjell. Har du hatt en 30 km/t traktor før og går over til 40 km/t, øker effektbehovet for å komme opp en bakke på høygir med cirka 25 prosent. Dette som en innledende forklaring som du kanskje er klar over. Det er enkelt å måle effekten på traktoren. Det gjøres ved at en kopler til en effektbrems til kraftuttaket. Flere maskinfirmaer har etter hvert fått tilgang på slike effektbremser, enten ved at de har det selv, eller de har ordninger hvor de får dem innom av og til. Jeg foreslår at du kontakter maskinfirmaene i din nærhet. Jeg gikk inn på nettsidene til Eik og ser at avdelingen på Vinstra har dynamometer. Hva de skal ha for jobben, vet jeg ikke, men noen formue er det ikke, for det er en relativt enkel operasjon.
Mvh
Kjell Mangerud
Landbrukets markedsplass
Her finner du det du ikke finner andre steder.
Svineprodusentene som var så misfornøyd med Danish Crown at de valgte å danne et eget selskap og slakte grisene sine i Tyskland, leverer igjen slaktegris til danske slakterier.
Den 31. juli gjennomfører Statistisk sentralbyrå (SSB) Landbrukstelling 2010. Dette er en fulltelling der alle landets 50 000 jordbruksbedrifter er med. SSB bruker både registre og skjema for å gjennomføre undersøkelsen.
Overproduksjon gjør at norske tomater finner veien ut til det europeiske markedet.
Engasjementet rundt kraftlinja i Hardanger går svært høgt på Vestlandet denne sommaren. Fylkesordførar i Hordaland, Torill Selsvold Nyborg frå KrF, meiner lokaldemokratiet er blitt valsa ned.
Og du trodde at du at du har en fet plentraktor hjemme? Denne monsterklipperen feier over 600 dekar om dagen.