Starter til MF265-4

Spørsmål

Har en MF 265-4, 1986-modell, og lurer på om det er mulig å få tak i en starter til denne som er sterkere enn originalen. Den er ikke noe særlig sprek når temperaturen nærmer seg -10 °C. Jeg har byttet batteri og målt på spenningsfall mellom batteri og starter, samt kontrollert lading. Har jeg forstått det riktig, er det faktisk sterkere starter i den gamle MF 135 som jeg har (3 syl.). Den drar jo rundt uansett hvor kaldt det er.

Svar

Det er levert to typer startere til MF 265, en på 2,2 kW og en på 2,8 kW. Dersom du ser etter på starteren, skal det normalt være et skilt hvor det står hvor mange kW din starter er på.

At din MF135 starter lettere, er ingen overraskelse. Selv om den har samme starter, er det en mindre motor og en enklere - lettere konstruksjon av bakstussen. Alt gjør at det er lettere å dra den rundt.

Dersom du har en 2,8 kW starter, og du har de problemene du beskriver, er det noen tiltak som kan være med å gjøre problemet mindre. Bruk en hel eller halvsyntetisk motorolje. Denne blir ikke like seig som traktor-universalolja. Det finnes spesielle startbatterier, en av fabrikatene kalles "Optima". Disse har runde celler og er helt vedlikeholdsfrie. De gir en meget høy startstrøm, og dermed får starteren større turtall. Disse to tingene gjorde jeg sjøl på MF 565 og MF 575, og de startet mye lettere etterpå da det var kaldt. Det betyr også mye om du har en tynnere olje i bakstussen om vinteren enn en vanlig traktor-universalolje. Du kan jo sjøl teste universalolja ved å sette ut ei flaske med olje når det er kaldt. Når temperaturen går ned mot -30 °C, blir den like flytende som honning.

Lykke til !

Kjell Mangerud

1 kommentar til denne artikkelen

MF ble normalt levert med Lucas M50 startere. Utrolig nok er dette (tross alt Lucas) noe av det beste som noen gang er laget av starter motorer, uansett merke. De kan lett gjenkjennes på at de har fire skruer på innslags releet, mot normalt to. Er disse feil justert vil ikke begge kople inn og starteren blir veldig svak. Dette bør være første sjekkpunkt på ethvert kjøretøy med M50 starter. Det sitter en justerings skrue med pil på skruen og på huset pil som indikerer den ene eller andre veien. Plien på skruen skal peke mot pilen på godset og det skal justeres slik at det er god klaring mellom drevet og låse-ring på ankeret. For å justere må man ta ut starteren og bruke test ledninger fra et batteri til gods på starteren og en annen inn på styrestrømmen til starteren. Aktiver innslaget med å sette på strøm, sjekk klaring og ta bort strømmen, ikke ha den på mens du justerer, det blir fort varmt. Klaringen anslår jeg til å være ca 1mm hvis du skal bruke føle-mål. Gjør justering og sjekk med strøm på innslaget. Når instillingene er riktige sjekkes enda en gang at låsemutter er tiltrukket og starteren kan settes inn. Dette er en generell advarsel, neppe problemet her. Det er dog en av de viktigste grunnene til at disse starterne havarerer. Tilbake til topic, jeg har erfaring med at det blir tregt i kulden men ikke så tregt at det ikke starter. Enig i at sytetisk olje er bra men det bør starte med konvensjonell olje og bateri uten problemer i -10. Sjekk at forvarming-"gløde" pluggen er OK. Deretter mål bateriet om alle sellene er OK. Sjekk starteren om den trekker riktig strøm og får riktig spenning. Tror både Biltema og Claes Ohlson har greie tang-ampere metere som kan brukes til å måle strømmen med.  

Dagfinn Topland - 06.12.2010 13:52

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.
Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

KJØRER OVER ROVVILTNEMDENE: - Miljøverndepartementet svekker dei regionale myndigheitene, stikk i strid med intensjonane til Stortinget, seier Åsmund Ystad. (Foto: siri Juell Rasmussen)

Kutt i gaupejakta provoserer

Miljøverndepartementet har på nytt kutta i fellingskvotane for gaupe, frå 157 til 118 dyr. Ei kraftig markering frå MD, meiner dagleg leiar i Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk, Åsmund Ystad.

Ringebu vil gi tilskudd til nydyrking og grøfting

- Nye investeringsmidler må til

Reduserte tilskudd til flisprodusenter

Splittede bønder er kjedenes drøm

Enklere modell for erstatningsberegning ved klimabetinget skade

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.