Starter til MF265-4

Spørsmål

Har en MF 265-4, 1986-modell, og lurer på om det er mulig å få tak i en starter til denne som er sterkere enn originalen. Den er ikke noe særlig sprek når temperaturen nærmer seg -10 °C. Jeg har byttet batteri og målt på spenningsfall mellom batteri og starter, samt kontrollert lading. Har jeg forstått det riktig, er det faktisk sterkere starter i den gamle MF 135 som jeg har (3 syl.). Den drar jo rundt uansett hvor kaldt det er.

Svar

Det er levert to typer startere til MF 265, en på 2,2 kW og en på 2,8 kW. Dersom du ser etter på starteren, skal det normalt være et skilt hvor det står hvor mange kW din starter er på.

At din MF135 starter lettere, er ingen overraskelse. Selv om den har samme starter, er det en mindre motor og en enklere - lettere konstruksjon av bakstussen. Alt gjør at det er lettere å dra den rundt.

Dersom du har en 2,8 kW starter, og du har de problemene du beskriver, er det noen tiltak som kan være med å gjøre problemet mindre. Bruk en hel eller halvsyntetisk motorolje. Denne blir ikke like seig som traktor-universalolja. Det finnes spesielle startbatterier, en av fabrikatene kalles "Optima". Disse har runde celler og er helt vedlikeholdsfrie. De gir en meget høy startstrøm, og dermed får starteren større turtall. Disse to tingene gjorde jeg sjøl på MF 565 og MF 575, og de startet mye lettere etterpå da det var kaldt. Det betyr også mye om du har en tynnere olje i bakstussen om vinteren enn en vanlig traktor-universalolje. Du kan jo sjøl teste universalolja ved å sette ut ei flaske med olje når det er kaldt. Når temperaturen går ned mot -30 °C, blir den like flytende som honning.

Lykke til !

Kjell Mangerud

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

Det er ikke lenger lønnsomt for danske gårdbrukere å slakte i Tyskland. Foto: Pernille Mengshoel

Danske svineprodusenter dropper slakting i Tyskland

Svineprodusentene som var så misfornøyd med Danish Crown at de valgte å danne et eget selskap og slakte grisene sine i Tyskland, leverer igjen slaktegris til danske slakterier.

Vil ha krisefond til Troms-jordbruket

Flertall av bondelagsledere ikke enige i kongehuskritikk

Felleskjøpet moderniserer kraftfôrlinjene sine

SSB skal telle landbruket

Mer støtte til økologisk kornproduksjon

Gårdsdrift

Nå telles landbruket

Nå telles landbruket

Den 31. juli gjennomfører Statistisk sentralbyrå (SSB) Landbrukstelling 2010. Dette er en fulltelling der alle landets 50 000 jordbruksbedrifter er med. SSB bruker både registre og skjema for å gjennomføre undersøkelsen.

Mot normalt i Norsk Gartnerforbund

Offentliggjør gårdbrukernes antibiotikabruk

Varmen hindrer jakt på farlig bjørn i Snåsa

Jordrotteskader for 3,8 millioner

Forbud mot sauebjeller i Sveio

Næringsutvikling

OPPRØRER MANGE: Mange er imot dei nye mastene i Hardanger. Fleire næringstoppar på Vestlandet, som Johan Fredrik Odfjell, Margareth Øvrum i Statoil og Øystein Michelsen i Hydro, har også gått ut med eit klart nei. (Arkivfoto frå Fykse i Kvam)

Det ulmer i Hardanger

Engasjementet rundt kraftlinja i Hardanger går svært høgt på Vestlandet denne sommaren. Fylkesordførar i Hordaland, Torill Selsvold Nyborg frå KrF, meiner lokaldemokratiet er blitt valsa ned.

Gir ikke opp laftevirksomheten

Nå kan man ta bachelorgrad i bygdeutvikling

Nå kan du studere bygdeutvikling på Jæren

Tomatsaken - en vekker for grøntprodusentene

Jobber for økt næringsutvikling

Traktor og teknikk

Green Clipper 5 har 30 kniver og total bredde på 10,2 meter. For å dra den trengs det en traktor med minimum 100 hestekrefter.

Se Norges største gressklipper

Og du trodde at du at du har en fet plentraktor hjemme? Denne monsterklipperen feier over 600 dekar om dagen.

Slik er reglene for tilhengervekt

Økende puls i maskinbransjen

Her er finalistene til årets traktor

Gutt omkom i traktorulykke i Eidskog

Forventer europeisk nedgang

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.

Web Statistics