Svart røyk fra Ferguson 25

Spørsmål

Jeg har en Ferguson 25, 1964-mod. og lurer på om oljepåfyllinga til girkassa som er i bakkant, også er nivået til kassa. Motoren ryker svart ved gasspådrag. Har prøvd å løse lokket på pumpa og de to skruene, for så å vri akselen, men det var ingenting å vri. Har du noen tips om hvordan en kan justere mengda? Det er ei cav-pumpe.

Svar

Jeg har ikke instruksjonsboka, slik at jeg kan få sjekket det med oljenivå på bakstussen 100 prosent sikkert, men jeg er rimelig sikker på at det finnes en nivåplugg på siden av girkassa. Når du sier at motoren ryker, hjelper det ikke å vri på pumpa slik du har prøvd. Det endrer bare innsprøytingstidspunktet, og det hjelper ikke. Jeg tror egentlig ikke det er mengden innsprøytet diesel som er feilen, men at det er dysene som ikke lengre forstøver dieselen godt nok, og det blir dårlig forbrenning. Dermed går det ut uforbrent diesel i form av sot. Da må dysene tas ut, og antakelig må dysespissene skiftes. Det kan være at motoren bruker olje. Da vil røyken være mer blåaktig, og motoren må da overhales. Selvsagt kan det også være en kombinasjon av disse.

Kjell Mangerud

 

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.
Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

KJØRER OVER ROVVILTNEMDENE: - Miljøverndepartementet svekker dei regionale myndigheitene, stikk i strid med intensjonane til Stortinget, seier Åsmund Ystad. (Foto: siri Juell Rasmussen)

Kutt i gaupejakta provoserer

Miljøverndepartementet har på nytt kutta i fellingskvotane for gaupe, frå 157 til 118 dyr. Ei kraftig markering frå MD, meiner dagleg leiar i Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk, Åsmund Ystad.

Ringebu vil gi tilskudd til nydyrking og grøfting

- Nye investeringsmidler må til

Reduserte tilskudd til flisprodusenter

Splittede bønder er kjedenes drøm

Enklere modell for erstatningsberegning ved klimabetinget skade

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.