Resultatet blir gårdbrukere på Jæren som føler seg utrettferdig behandlet. Og det hele skjer fordi de blir ansett som mer effektive enn gårdbrukere i resten av landet.
Nå som Jæren ikke får ta del i økningen av driftstilskuddet på melk og gris, havner de bakerst i køen. Jærbøndene er mest skuffet over prinsippet, og at det innføres en egen sone for Jæren. De mye omtalte sonene skal dekke opp for driftsmessige ulemper, uten å forskjellsbehandle folk.
Da Sigmund Rangen, melke- og svineprodusent fra Varhaug, leste jordbruksavtalen på nettet, måtte han lese den to ganger. Han ble helt målløs over det han leste, og synes det hele begynner å bli en omvendt Robin Hood-parodi: Nå blir enkelte områder straffet, mens andre får fortsette som før.
- Vi på Jæren trenger penger like mye som alle andre i landet. Jordbruksavtalen legger begrensninger på grunn av den sterke veksten på Jæren. For oss som har investert opptil 15 millioner kroner, er ikke jordbruksavtalen noe å rope hurra for. Fra før har man et tilleggssystem som skal utligne de naturgitte forholdene i landet. Det er ikke store forskjeller på områdene på Jæren, i Trøndelag og Vestfold. Hvorfor skal da disse områdene få nyte godt av tilskuddene, mens vi blir straffet, spør Rangen.
Rangen synes det er blodig urettferdig at andre gode landbruksdistrikter får beholde alle godene. Han ønsker opprettholdelsen av jordbruk i hele landet, men da må premissene være levedyktige for alle parter.
- Det er her vi bor, og det er her vi har investert pengene våre. Nå som vi får mindre tilskudd på melk enn tidligere, har jeg vurdert å melde meg ut av Bondelaget. Etter nøye overveielse valgte jeg å fortsette medlemskapet mitt. I stedet skal jeg si ifra så ofte jeg kan. Jeg er forskrekket over Bondelaget og synes de også bør tenke på oss på Jæren.
Einar Varhaug fra Varhaug er også skuffet over jordbruksavtalen. Melke- og svineprodusenten synes det er svært urimelig å gi mindre tilskudd til Jæren. For å kompensere for det reduserte tilskuddet, synes han kvotetaket på gris bør økes.
- Hvis kvotetaket på slaktegris og melk økes med ti prosent, får vi i det minste noe igjen for tilskuddstapet. Jeg liker dårlig å bli forskjellsbehandlet, sier Varhaug.
«Jærbøndene er mest skuffet over prinsippet, og at det innføres en egen sone for Jæren.»

Si din mening: Undertegnede oppfordrer folk til å kommentere de driftsmessige ulempene i jordbruksavtalen.











lurer mer på hvorfor ikke HiNT er tatt med ? UMB er ikke det eneste stedet her i landet som utdanner kvalifiserte landbruksrådgivere.
Behov for landbruksrådgivere med spisskompetanse