I november ble Agroninja Beefie 3D belønnet med gullakset på Agroteknikk. Samtidig stoppet produksjonen helt opp, men planen var å starte opp igjen i mars iår.
– På grunn av mangel på tekniske komponenter, og da spesielt på chipen som sitter i hjernen til 3D-kameraet, har de enda ikke startet opp produksjonen. Chipen er rett og slett ikke å få tak i på verdensmarkedet, forteller Ole Sivert Bomo, som gjennom sitt enkeltpersonsforetak har importrettighetene til Agroninja Beefie i Norge.
– Dette er sterkt beklagelig, men dessverre ikke unikt for vårt produkt for tiden, sier han.
3D-kameraet brukes sammen med mobiltelefonen. Ved å ta bilde av et storfe, og registrere rase, kjønn og alder til dyret, vil appen regne ut vekta til dyret.
– Kunder som har fått tak i 3D-kameraet kan selvsagt bruke det som vanlig. Vi vil komme med mer info så snart vi får informasjon fra produsenten i Ungarn, forteller Bomo.