På Sima-messen fikk vi denne uken se at Väderstad utvider sin serie av direktesåmaskiner med Tempo L8. Samtidig lanserer svenskene nye konfigurasjoner for Tempo L 12 og Tempo L 18.
De nye Tempo L-modellene kombinerer høy presisjon og høy ytelse av både frø og gjødsel. Nye Tempo L 8 har 8 rader, en 3000 liters gjødsletank og et valgfritt utvalg på 700-800 mm.
Ved å bare endre antall rad enheter fra 8 til 12, gir maskinen bedre fleksibilitet. Når den er satt som en 8-radig maskin, kan linjeavstanden settes mellom 700-800 mm. Innstillingen for 12-rad gir en smalere avstand fra 450 til 508 mm, skriver Väderstad i en pressemelding.
I forbindelse med de nye modellene blir det også innført en ny 3000 liters gjødsletank som et supplement til 5000 liters gjødselsbeholder på høykapasitetsmodellene. Den nye 3000 liters gjødsletanken er tilgjengelig for alle 8, 12 og 18 rad Tempo L-modeller. Dette introduserer den nye gjødstanken til tidligere Tempo L 12 og Tempo L 18-modeller, noe som øker fleksibiliteten til radavstanden ytterligere.
Den nye 3000 liters gjødsletanken er utstyrt med det samme Fenix III-utslippssystemet som den større 5000 liters tanken. Fenix III kan levere opptil 350 kg gjødsel per hektar med en hastighet på 15 km / t, skriver Väderstad.
Den nye Tempo L 8, samt den nye gjødselsbeholderen og de nye radavstandene for Tempo L 12 og Tempo L 18 vil ifølge selskapet bli satt i produksjon i november 2019.